
| Telit t200 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2006, Q1 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 96.5 x 49.5 x 15.4 mm (3.80 x 1.95 x 0.61 in) |
| Weight | 76 g (2.68 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | |
| Resolution | 128 x 160 pixels |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 1000 entries, Photocall |
| Call records | 10 received, dialed and missed calls |
| Internal | 7MB |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Video | No |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, Midi, WAV, AMR ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS |
| Browser | WAP 2.0 |
| Games | Yes + downloadable |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| eZi text input Organizer Voice memo | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 730 mAh battery |
| Misc | |
| Colors | Red |