
| Telit SP600 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 8 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2005, Q2 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 109 x 47.7 x 17.7 mm (4.29 x 1.88 x 0.70 in) |
| Weight | 99 g (3.49 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | |
| Resolution | 176 x 220 pixels |
| Platform | |
| OS | Microsoft Windows Mobile 2003 SE Smartphone |
| Memory | |
| Card slot | miniSD |
| Internal | 32MB |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | 1.1 |
| Features | |
| Sensors | |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| MP3/AAC/AAC+/WMA/OGG/AMR player WMV/MP4 player Predictive text input Voice memo Organizer | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1000 mAh battery |
| Stand-by | Up to 130 h |
| Talk time | Up to 5 h |
| Misc | |
| Colors | Silver |