
| Telit GU1100 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / UMTS |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| 3G bands | UMTS 2100 |
| Speed | Yes, 384 kbps |
| Launch | |
| Announced | 2005, Q3 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 112 x 46.5 x 19.5 mm (4.41 x 1.83 x 0.77 in) |
| Weight | 103 g (3.63 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | |
| Resolution | 176 x 220 pixels |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Phonebook | 500 entries, Photocall |
| Call records | Yes |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | Yes |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic ringtones, composer |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | 1.1 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS, Email |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 1.0 |
| MP3 player Predictive text input Voice memo Organizer | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion battery |
| Stand-by | Up to 280 h |
| Talk time | Up to 4 h |
| Misc | |
| Colors | Silver |