
| Telit GM 882 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | Class 8 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2002 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 107 x 54 x 22 mm (4.21 x 2.13 x 0.87 in) |
| Weight | 100 g (3.53 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | Monochrome graphic |
| Size | |
| Resolution | 132 x 65 pixels, 18.5:9 ratio |
| Blue backlight 3 fonts Fixed icons Softkeys | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 150 entries, contact groups |
| Call records | |
| 11 predefined messages | |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Monophonic ringtones, composer |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, Email |
| Browser | WAP 1.2.1 |
| Clock | Yes |
| Alarm | Yes |
| Games | 3 |
| Java | No |
| Predictive text input Organizer | |
| Battery | |
| Type | Removable NiMH 550 mAh battery |
| Stand-by | Up to 200 h |
| Talk time | Up to 6 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | |