
| Telit G90 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2003, Q4 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 97 x 52 x 28 mm (3.82 x 2.05 x 1.10 in) |
| Weight | 135 g (4.76 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 2.2 inches, 35 x 44 mm, 15.2 cm2 (~30.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 176 x 220 pixels (~128 ppi density) |
| Second external display (64 x 48 pixels) | |
| Platform | |
| OS | Microsoft Smartphone 2002 |
| CPU | Intel XScale 200 MHz |
| Memory | |
| Card slot | SD |
| Internal | 16MB RAM, 32MB ROM |
| Intel Xscale 200 MHz | |
| Main Camera | |
| Single | CIF |
| Video | No |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Polyphonic(40) ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| MP3/AAC/AAC+/WMA/OGG/AMR player WMV/MP4 player Predictive text input Voice memo (3 min.) Organizer | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Po 1000 mAh battery |
| Stand-by | Up to 100 h |
| Talk time | Up to 2 h |
| Misc | |
| Colors | Silver |