
| Telit G82 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 8 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2002 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 114 x 53 x 27 mm (4.49 x 2.09 x 1.06 in) |
| Weight | 90 g (3.17 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | CSTN, 4096 colors |
| Size | |
| Resolution | 128 x 96 pixels, 4:3 ratio |
| 3 fonts | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | Contact groups |
| Call records | |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Monophonic ringtones, composer |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS, Email |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Clock | Yes |
| Alarm | Yes |
| Games | Yes |
| Java | No |
| Predictive text input Organizer | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 550 mAh battery |
| Stand-by | Up to 250 h |
| Talk time | Up to 6 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | |