
| Tel.Me. T918 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2003 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 111 x 50 x 20.5 mm (4.37 x 1.97 x 0.81 in) |
| Weight | 125 g (4.41 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | CSTN, 65K colors |
| Size | |
| Resolution | 128 x 160 pixels |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 1000 entries, Photo call |
| Call records | 20 received, dialed and missed calls |
| Internal | 6MB |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Video | No |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Polyphonic(16) ringtones, composer |
| 3.5mm jack | No |
| Built-in large speaker Audio Formats: SP-MIDI (type 0), I-Melody, Voice Memo | |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS, Email |
| Browser | WAP 1.2.1 |
| Games | 3 - Pipemania, 4 Wins and Elimination |
| Java | Yes |
| Attachment Viewer (txt, doc, bmp, jpg, gif, mpg) Organizer | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 720 mAh battery |
| Stand-by | Up to 270 h |
| Talk time | Up to 2 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | |