
| Tel.Me. T910 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2002 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 109 x 45 x 18 mm (4.29 x 1.77 x 0.71 in) |
| Weight | 80 g (2.82 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | CSTN, 4096 colors |
| Size | |
| Resolution | 128 x 126 pixels, 1:1 ratio |
| Screensaver | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | Contact groups |
| Call records | 10 dialed, 10 received, 10 missed calls |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Downloadable monophonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS |
| Browser | WAP 1.1 |
| Clock | Yes |
| Alarm | Yes |
| Games | 2 |
| Java | No |
| Predictive text input Organizer World clock Voice dial Voice memo User profiles Auto power on/off | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 600 mAh battery |
| Stand-by | Up to 200 h |
| Talk time | Up to 3 h |
| Misc | |
| Colors | |