
| T-Mobile Vibe E200 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2010, November. Released 2010, November |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 109 x 53 x 15 mm (4.29 x 2.09 x 0.59 in) |
| Weight | 95 g (3.35 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 256K colors |
| Size | 2.8 inches, 22.3 cm2 (~38.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 400 pixels, 5:3 ratio (~167 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot), 2 GB included |
| Phonebook | Yes, Photocall |
| Call records | Yes |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio |
| USB | 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| MP4/H.263 player MP3/AAC+ player Organizer Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion battery |
| Stand-by | Up to 390 h |
| Talk time | Up to 6 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | Black, Pink |
| Price | About 50 EUR |