
| T-Mobile Vairy Touch II - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GSM 900 / 1800 | |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | Class 10 |
| Launch | |
| Announced | 2010, Feburary. Released 2010, February |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 102 x 50 x 12.5 mm (4.02 x 1.97 x 0.49 in) |
| Weight | 83 g (2.93 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Size | 2.8 inches, 22.3 cm2 (~43.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 400 pixels, 5:3 ratio (~167 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | 1000 contacts, Photocall |
| Call records | 30 dialed, 30 received, 30 missed calls |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | No |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| MP3/AAC+/WAV/WMA player Organizer Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 800 mAh battery |
| Stand-by | Up to 300 h |
| Talk time | Up to 4 h 50 min |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 70 EUR |