
| T-Mobile Vairy Touch - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2009, March |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 93 x 52 x 16 mm (3.66 x 2.05 x 0.63 in) |
| Weight | 84 g (2.96 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~36.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| T-Mobile 3D UI | |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | 1000 contacts, Photocall |
| Call records | 30 dialed, 30 received, 30 missed calls |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0 |
| Positioning | No |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | miniUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes |
| Java | No |
| MP3/MP4 player Organizer Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion battery |
| Stand-by | Up to 180 h |
| Talk time | Up to 3 h |
| Misc | |
| Colors | Black |