
| T-Mobile Vairy Text - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch | |
| Announced | 2009, September. Released 2009, October |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 111 x 58 x 13.9 mm (4.37 x 2.28 x 0.55 in) |
| Weight | 103 g (3.63 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~27.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot), 2 GB included |
| Phonebook | 800 entries, Photocall |
| Call records | Yes |
| Internal | 20MB |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | No |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| MP3/eAAC+ player MP4/H.264 player Document viewer (Word, Excel, PPT, PDF) Organizer Calculator Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 850 mAh battery |
| Stand-by | Up to 450 h |
| Talk time | Up 9 h |
| Misc | |
| Colors | Black |