
| T-Mobile T Tablet 2 - Full tablet specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | 1, 3, 7, 28, 38, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Launch | |
| Announced | 2025, August 14 |
| Status | Available. Released 2025, August 14 |
| Body | |
| Dimensions | 240.2 x 156.5 x 8.5 mm (9.46 x 6.16 x 0.33 in) |
| Weight | 490 g (1.08 lb) |
| SIM | Nano-SIM + eSIM |
| Stylus support IP54 dust protected and water resistant (water splashes) | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 10.1 inches, 290.4 cm2 (~77.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1200 x 2000 pixels*, 5:3 ratio (~231 ppi density) |
| Protection | Mohs level 7 |
| NXT Paper technology * display resolution is not officially revealed | |
| Platform | |
| OS | Android 15, up to 6 major Android upgrades |
| Chipset | Mediatek MT8755 |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 128GB 6GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 8 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 8 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | Unspecified |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | |
| Type | 6000 mAh |
| Charging | 15W wired |
| Misc | |
| Colors | Slate Black |
| Price | About 200 EUR |
| EU LABEL | |
| Energy | Class E |
| Battery | 81:01h endurance, 1000 cycles |
| Free fall | Class D (78 falls) |
| Repairability | Class B |