
| T-Mobile T Phone 3 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | 1, 3, 7, 28, 38, 75, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Launch | |
| Announced | 2025, August 14 |
| Status | Available. Released 2025, August 14 |
| Body | |
| Dimensions | 166.5 x 77.1 x 9.3 mm (6.56 x 3.04 x 0.37 in) |
| Weight | 218 g (7.69 oz) |
| SIM | Nano-SIM + eSIM |
| IP54 dust protected and water resistant (water splashes) | |
| Display | |
| Type | IPS LCD, 120Hz |
| Size | 6.58 inches, 104.3 cm2 (~81.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Mohs level 6 |
| Platform | |
| OS | Android 15, up to 3 major Android upgrades |
| Chipset | Qualcomm SM6475-AB Snapdragon 6 Gen 3 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A78 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 710 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 128GB 6GB RAM |
| Main Camera | |
| Dual | 50 MP, (wide), PDAF, OIS 2 MP, (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | 13 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted); unspecified sensors |
| Battery | |
| Type | 5000 mAh |
| Charging | 25W wired, PD3.0, QC3 |
| Misc | |
| Colors | Icy Silver |
| Price | About 150 EUR |
| EU LABEL | |
| Energy | Class B |
| Battery | 46:58h endurance, 1000 cycles |
| Free fall | Class A (350 falls) |
| Repairability | Class A |