
| T-Mobile Sidekick LX - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | Class 10 |
| Launch | |
| Announced | 2007, September |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 129.5 x 60 x 22 mm (5.10 x 2.36 x 0.87 in) |
| Weight | 162 g (5.71 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 3.0 inches, 25.6 cm2 (~33.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 400 pixels, 5:3 ratio (~155 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Danger OS |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Internal | 64MB RAM, 64MB ROM |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0 |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML |
| MP3/WMA audio player MP4 player Voice memo | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1540 mAh battery |
| Stand-by | Up to 96 h |
| Talk time | Up to 6 h 50 min |
| Misc | |
| Colors | Black |
| SAR | 0.40 W/kg (head) 0.46 W/kg (body) |
| Price | About 160 EUR |