
| T-Mobile Sidekick 3 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | Class 10 |
| Launch | |
| Announced | 2006, June |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 130 x 59 x 22 mm (5.12 x 2.32 x 0.87 in) |
| Weight | 190 g (6.70 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 2.6 inches, 20.1 cm2 (~26.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 160 x 240 pixels, 3:2 ratio (~111 ppi density) |
| Swivel display | |
| Platform | |
| OS | Danger 3.0 |
| Memory | |
| Card slot | miniSD |
| Internal | 64MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Features | LED flash |
| Video | No |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 1.2 |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | 1.1 |
| Features | |
| Sensors | |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML |
| MP3 audio player Voice memo | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1500 mAh battery |
| Stand-by | Up to 72 h |
| Talk time | Up to 4 h 50 min |
| Misc | |
| Colors | Black |