
| T-Mobile Sidekick - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | Class 10 |
| Launch | |
| Announced | 2008, July |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 119 x 58 x 18 mm (4.69 x 2.28 x 0.71 in) |
| Weight | 128 g (4.52 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 2.6 inches, 19.2 cm2 (~27.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 400 pixels, 5:3 ratio (~179 ppi density) |
| Swivel display | |
| Platform | |
| OS | Danger 4.7 |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Internal | 128MB RAM, 64MB ROM |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | miniUSB |
| Features | |
| Sensors | |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML |
| MP3/WAV/WMA audio player MP4 player Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1030 mAh battery |
| Stand-by | Up to 216 h |
| Talk time | Up to 5 h |
| Misc | |
| Colors | Black |