
| T-Mobile Shadow 2 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | Class 10 |
| Launch | |
| Announced | 2009, January |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 104.1 x 53.3 x 15.2 mm (4.10 x 2.10 x 0.60 in) |
| Weight | 150.3 g (5.29 oz) |
| Keyboard | Half-QWERTY |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio |
| Platform | |
| OS | Microsoft Windows Mobile 6.1 Standard |
| Chipset | TI OMAP V1030 |
| CPU | 260 MHz |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g, UMA |
| Bluetooth | 2.0 |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | miniUSB |
| Features | |
| Sensors | |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML (PocketIE) |
| Pocket Office MP3/AAC player Voice memo/dial Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1100 mAh battery |
| Stand-by | Up to 168 h |
| Talk time | Up to 7 h |
| Misc | |
| Colors | White Mint, Black Burgundy |
| Price | About 150 EUR |