
| T-Mobile Shadow - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | Class 10 |
| Launch | |
| Announced | 2007, October |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 103 x 53 x 15 mm (4.06 x 2.09 x 0.59 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| Keyboard | Half-QWERTY |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | , 53 x 40 mm |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio |
| Platform | |
| OS | Microsoft Windows Mobile 6.0 Standard |
| Chipset | TI OMAP 850 |
| CPU | 200 MHz ARM926EJ-S |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Internal | 128MB RAM, 256MB ROM |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.0 |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | miniUSB |
| Features | |
| Sensors | |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML (PocketIE) |
| Pocket Office MP3/AAC player Voice memo/dial Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 920 mAh battery |
| Stand-by | Up to 150 h |
| Talk time | Up to 5 h |
| Misc | |
| Colors | Black |
| SAR | 0.35 W/kg (head) 0.67 W/kg (body) |
| Price | About 260 EUR |