
| T-Mobile REVVL V+ 5G - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 2, 4, 5, 12, 25, 26, 41, 66, 71 |
| 5G bands | 25, 41, 66, 71 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Launch | |
| Announced | 2021, July 01 |
| Status | Available. Released 2021, July 12 |
| Body | |
| Dimensions | 173.7 x 77.5 x 7.1 mm (6.84 x 3.05 x 0.28 in) |
| Weight | - |
| SIM | Nano-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.82 inches, 112.3 cm2 (~83.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1640 pixels, 20:9 ratio (~257 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 11 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 700 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Memory | |
| Card slot | Unspecified |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
| Main Camera | |
| Triple | 16 MP, (wide), AF 5 MP, (ultrawide) 2 MP |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 16 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | Yes |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Po 5000 mAh |
| Charging | 18W wired |
| Misc | |
| Colors | Nebula Black |
| Price | About 170 EUR |