
| T-Mobile REVVL Tab 2 - Full tablet specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 26, 28, 38, 41, 66, 71 |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE (CA), 5G |
| Launch | |
| Announced | 2025, June 18 |
| Status | Available. Released 2025, June 26 |
| Body | |
| Dimensions | 240 x 156.5 x 8.4 mm (9.45 x 6.16 x 0.33 in) |
| Weight | 412.8 g (14.57 oz) |
| SIM | Nano-SIM + eSIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~78.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~149 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 15 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 8 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 5 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | |
| Type | 6000 mAh |
| Charging | 18W wired |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 150 EUR |