
| T-Mobile REVVL 4 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 |
| 4G bands | 2, 4, 5, 7, 12, 25, 26, 41, 66, 71 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Launch | |
| Announced | 2020, August 27 |
| Status | Available. Released 2020, September 04 |
| Body | |
| Dimensions | 159 x 76 x 8.1 mm (6.26 x 2.99 x 0.32 in) |
| Weight | 158.5 (5.61 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.22 inches, 96.6 cm2 (~79.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~270 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 10 |
| Chipset | Mediatek MT6761 Helio A22 (12 nm) |
| CPU | Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8300 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| Main Camera | |
| Single | 13 MP, PDAF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 5 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 3500 mAh |
| Misc | |
| Colors | Graphite |
| Models | 5007Z, 5007W, TMRVL4G |
| Price | About 100 EUR |