
| T-Mobile Revvl - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 1700 (AWS)/ 1900 |
| 4G bands | 2, 4, 5, 12, 66 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Launch | |
| Announced | 2017, August. Released 2017, August |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 151.9 x 77 x 8.4 mm (5.98 x 3.03 x 0.33 in) |
| Weight | 157.9 g (5.64 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Mediatek MT6738 |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T860MP2 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 13 MP, AF |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 5 MP |
| Features | LED flash |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 3000 mAh, non-removable |
| Stand-by | Up to 288 h (3G) |
| Talk time | Up to 12 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 110 EUR |