
| T-Mobile Pulse - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/2 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2009, August. Released 2009, October |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 116 x 63 x 13.5 mm (4.57 x 2.48 x 0.53 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Trackball | |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~49.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 1.5 (Cupcake) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 192MB |
| Main Camera | |
| Single | 3.15 MP, AF |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | VGA |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| 2.5 mm audio jack | |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Browser | HTML |
| MP3/AAC+/WAV player MP4/H.264 player Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1500 mAh battery |
| Stand-by | Up to 300 h |
| Talk time | Up to 4 h |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 250 EUR |