
| T-Mobile myTouch 4G Slide - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 1700 / 2100 |
| Speed | HSPA 14.4/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2011, June. Released 2011, July |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 122 x 66 x 14 mm (4.80 x 2.60 x 0.55 in) |
| Weight | 184 g (6.49 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | S-LCD |
| Size | 3.7 inches, 39.0 cm2 (~48.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~252 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 2.3.4 (Gingerbread) |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 220 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot), 8 GB included |
| Internal | 4GB 768MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | Dual-LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | Yes |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| T-Mobile TV MP4/WMV/H.264 player MP3/WAV/WMA/eAAC+ player Organizer Document viewer Voice memo/dial/commands Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1520 mAh battery |
| Stand-by | Up to 300 h (2G) / Up to 240 h (3G) |
| Talk time | Up to 9 h (2G) / Up to 7 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | White, Black |
| Price | About 350 EUR |