
| T-Mobile myTouch 4G - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 1700 / 2100 |
| Speed | HSPA 14.4/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2010, October. Released 2010, November |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 121.9 x 61 x 10.2 mm (4.80 x 2.40 x 0.40 in) |
| Weight | 153.1 g (5.40 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Optical trackpad | |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 3.8 inches, 41.1 cm2 (~55.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~246 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 2.2 (Froyo), upgradable to 2.3 (Gingerbread), Sense UI |
| Chipset | Qualcomm MSM8255 Snapdragon S2 |
| CPU | 1.0 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 205 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot), 8 GB included |
| Internal | 4GB 768MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | VGA videocall camera |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | miniUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Browser | HTML, Adobe Flash |
| MP4/H.264 player MP3/WAV/eAAC+ player Organizer Document viewer Voice memo/dial/commands Predictive text input (Swype) | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1400 mAh battery |
| Stand-by | Up to 552 h (2G) / Up to 432 h (3G) |
| Talk time | Up to 9 h (2G) / Up to 10 h 20 min (3G) |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 280 EUR |