
| T-Mobile MDA Vario IV - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/0.384 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2008, June. Released 2008 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 102 x 51 x 18.1 mm (4.02 x 2.01 x 0.71 in) |
| Weight | 165 g (5.82 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~46.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 640 pixels, 4:3 ratio (~286 ppi density) |
| TouchFLO 3D finger swipe navigation Handwriting recognition | |
| Platform | |
| OS | Microsoft Windows Mobile 6.1 Professional |
| Chipset | Qualcomm MSM7201A |
| CPU | 528 MHz ARM 11 |
| GPU | Adreno 130 |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Internal | 256MB RAM, 512MB ROM |
| Main Camera | |
| Single | 3.15 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | VGA videocall camera |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | miniUSB |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML (Opera 9.5) |
| TV-out (cable not included) Pocket Office Voice memo MP3 player Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1340 mAh battery |
| Stand-by | Up to 406 h |
| Talk time | Up to 8 h |
| Misc | |
| Colors | Black |
| SAR | 1.34 W/kg (head) 0.87 W/kg (body) |