
| T-Mobile Garminfone - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 1700 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/0.384 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2010, February. Released 2010, June |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 116 x 62.2 x 12 mm (4.57 x 2.45 x 0.47 in) |
| Weight | 136 g (4.80 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~50.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 2.1 (Eclair) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 256MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 3.15 MP, AF |
| Video | 480p@24fps |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11b/g |
| Bluetooth | 2.0, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS, A-GPS, Garmin navigation |
| Radio | No |
| USB | 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Browser | HTML |
| MP3/eAAC+/WAV player MP4/H.264 player Document viewer Photo viewer/editor Organizer Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1150 mAh battery |
| Stand-by | Up to 144 h |
| Talk time | Up to 4 h |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 340 EUR |