
| T-Mobile G-Slate - Full tablet specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 1700 / 2100 |
| Speed | HSPA 10.2/2 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2011, February. Released 2011, April |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 243.8 x 150 x 12.7 mm (9.60 x 5.91 x 0.5 in) |
| Weight | 621 g (1.37 lb) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | 3D LCD |
| Size | 8.9 inches, 225.5 cm2 (~61.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 768 x 1280 pixels, 5:3 ratio (~168 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 3.0 (Honeycomb) |
| Chipset | Nvidia Tegra 2 T20 |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 |
| GPU | ULP GeForce |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 32GB |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP, AF 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@24fps (2D), 720@30fps (3D) |
| Selfie camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Browser | HTML, Adobe Flash |
| HDMI port MP4/DivX/XviD/H.264/WMV player MP3/WAV/WMA/eAAC+ player Document viewer/editor Organizer Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Non-removable Li-Ion battery |
| Stand-by | Up to 273 h |
| Talk time | Up to 9 h 20 min |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 710 EUR |