
| T-Mobile G2x - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 1700 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2011, March. Released 2011, April |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 124.5 x 63.5 x 10.2 mm (4.90 x 2.5 x 0.40 in) |
| Weight | 141.8 g (4.97 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~57.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 2.2 (Froyo), upgradable to 2.3 (Gingerbread) |
| Chipset | Nvidia Tegra 2 AP20H |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 |
| GPU | ULP GeForce |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 512MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@24fps, 720p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Browser | HTML, Adobe Flash |
| T-Mobile TV NVIDIA Tegra Zone T-Mobile Video Chat HDMI port DivX/Xvid/MP4/H.264/WMV player MP3/WAV/WMA/eAAC+ player Document editor Organizer Voice memo/dial/commands Predictive text input (Swype) | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1500 mAh battery |
| Stand-by | Up to 400 h |
| Talk time | Up to 7 h 40 min |
| Misc | |
| Colors | Dark Ale |
| Price | About 350 EUR |