
| T-Mobile G2 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 1700 / 2100 |
| Speed | HSPA 14.4/2 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2010, September. Released 2010, October |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 119.4 x 61 x 15.2 mm (4.70 x 2.40 x 0.60 in) |
| Weight | 184.3 g (6.49 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Mini-SIM |
| Optical trackpad | |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 3.7 inches, 39.0 cm2 (~53.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~252 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| Platform | |
| OS | Android 2.2 (Froyo) |
| Chipset | Qualcomm MSM7230 |
| CPU | 800 MHz Scorpion |
| GPU | Adreno 205 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot), 8 GB included |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 720p |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | Nо |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Browser | HTML, Adobe Flash |
| MP4/H.264 player MP3/WAV/eAAC+ player Organizer Document viewer Voice memo Predictive text input (Swype) | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1300 mAh battery |
| Stand-by | Up to 430 h (2G) / Up to 430 h (3G) |
| Talk time | Up to 9 h 50 min (2G) / Up to 6 h 40 min (3G) |
| Misc | |
| Colors | White, Black |
| Price | About 420 EUR |