
| T-Mobile Dash - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | Class 10 |
| Launch | |
| Announced | 2006, September |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 111.5 x 62.5 x 12.8 mm (4.39 x 2.46 x 0.50 in) |
| Weight | 119 g (4.20 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~25.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| HTC JOGGR touch-sensitive navigation bar | |
| Platform | |
| OS | Microsoft Windows Mobile 5.0 Smartphone |
| Chipset | TI OMAP 850 |
| CPU | 200 MHz ARM926EJ-S |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Internal | 64MB RAM, 128MB ROM |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11b/g |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | 1.1 |
| Features | |
| Sensors | |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML (PocketIE) |
| MP3/WAV player Pocket Office Organizer Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 960 mAh battery |
| Stand-by | Up to 220 h |
| Talk time | Up to 5 h |
| Misc | |
| Colors | |