
| Spice Smart Pulse (M-9010) - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | Class 12 |
| EDGE | Class 12 |
| Launch | |
| Announced | 2014, July. Released 2014, July |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 53.7 x 41.7 x 13.6 mm (2.11 x 1.64 x 0.54 in) |
| Weight | 52.5 g (1.83 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM/ Micro-SIM) |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 1.6 inches |
| Resolution | 240 x 320 pixels (~250 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Proprietary OS |
| Chipset | Mediatek MT6260 |
| CPU | 360 MHz |
| GPU | No |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 64MB 64MB |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Video | 144p@7fps |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | No |
| Features | |
| Sensors | No |
| MP3 player | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 420 mAh, non-removable |
| Stand-by | Up to 50 h (3G) |
| Talk time | Up to 3 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Black |
| SAR EU | 0.54 W/kg (head) |