
| Spice S-7000 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | Yes |
| Launch | |
| Announced | 2010, June. Released 2010, June |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 108 x 52 x 11.8 mm (4.25 x 2.05 x 0.46 in) |
| Weight | - |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 256K colors |
| Size | 3.2 inches, 29.1 cm2 (~51.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 400 pixels, 5:3 ratio (~146 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | 1000 entries |
| Call records | 20 dialed, 20 received, 20 missed calls |
| Internal | 16MB |
| Main Camera | |
| Single | 3.15 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0 |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio, scheduled recording |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, IM |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML |
| Games | Downloadable |
| Java | Yes |
| SNS integration MP4/H.263 player MP3/AAC+ player Organizer Currency/Unit Convertor Auto Power On/Off Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 880 mAh battery |
| Stand-by | Up to 220 h |
| Talk time | Up to 3 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | White |
| Price | About 70 EUR |