
| Spice S-5110 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | Class 12 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2010. Released 2010 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 107 x 45 x 11.2 mm (4.21 x 1.77 x 0.44 in) |
| Weight | 70 g (2.47 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Flashlight | |
| Display | |
| Type | CSTN, 65K colors |
| Size | 1.8 inches, 10.2 cm2 (~21.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~114 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Phonebook | 500 entries, Photocall |
| Call records | Yes |
| Internal | 3MB |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio, scheduled recording |
| USB | |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Downloadable |
| Java | No |
| MP3/WAV/AAC+ player Organizer Currency/unit convertor Auto Power On/Off Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 700 mAh battery |
| Stand-by | Up to 250 h |
| Talk time | Up to 3 h |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 30 EUR |