
| Spice QT-95 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / UMTS |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 |
| GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 2 | |
| 3G bands | UMTS 2100 |
| Speed | Yes, 384 kbps |
| Launch | |
| Announced | 2010. Released 2010 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 111 x 59 x 11.7 mm (4.37 x 2.32 x 0.46 in) |
| Weight | 68 g (2.40 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Trackpad | |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.0 inches, 12.6 cm2 (~19.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 176 x 220 pixels (~141 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | 3000 entries |
| Call records | 20 dialed, 20 received, 20 missed calls |
| Main Camera | |
| Single | 3.15 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | Yes |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio, scheduled recording |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Downloadable |
| Java | Yes |
| Facebook, Snaptu, Yahoo, Nimbuzz apps MP4/H.263 player MP3/AAC+ player Organizer Currency convertor Auto Power On/Off Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1000 mAh battery |
| Stand-by | Up to 400 h (2G) / Up to 150 h (3G) |
| Talk time | Up to 4 h (2G) / Up to 2 h 30 min (3G) |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 70 EUR |