
| Spice QT-52 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 |
| GSM 900 / 1800 - SIM 2 | |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2010, July. Released 2010, July |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 111.8 x 60.4 x 13.9 mm (4.40 x 2.38 x 0.55 in) |
| Weight | 90 g (3.17 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Mini-SIM |
| Flashlight | |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.0 inches, 12.6 cm2 (~18.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 176 x 220 pixels (~141 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | 2000 entries |
| Call records | 20 dialed, 20 received, 20 missed calls |
| Internal | 3MB |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0 |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio, scheduled recording |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, IM |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes |
| Java | No |
| Facebook, Yahoo, Nimbuzz, Twitter, Picassa Organizer Currency/Unit Convertor Auto Power On/Off Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1000 mAh battery |
| Stand-by | Up to 300 h |
| Talk time | Up to 4 h |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 30 EUR |