
| Spice Mi-550 Pinnacle Stylus - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2013, September. Released 2013, September |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 160 x 79 x 9.5 mm (6.30 x 3.11 x 0.37 in) |
| Weight | 155 g (5.47 oz) |
| SIM | Dual SIM |
| Stylus | |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | , - |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio |
| Platform | |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Main Camera | |
| Single | 8 MP, AF |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 2500 mAh battery |
| Stand-by | Up to 504 h |
| Talk time | Up to 9 h 40 min |
| Misc | |
| Colors | Black, White |
| Price | About 150 EUR |