
| Spice Mi-530 Stellar Pinnacle - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 2100 - SIM 1 & SIM 2 |
| Speed | HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2013, January. Released 2013, February |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 152 x 79 x 10.3 mm (5.98 x 3.11 x 0.41 in) |
| Weight | 196.3 g (6.91 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 5.3 inches, 77.4 cm2 (~64.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~208 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich), upgradable to 4.1 (Jelly Bean) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | 5 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 2550 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 700 h |
| Talk time | Up to 4 h 12 min |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 190 EUR |