
| Spice Mi-504 Smart Flo Mettle 5X - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | Class 12 |
| EDGE | Class 12 |
| Launch | |
| Announced | 2014, February. Released 2014, February |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 148.5 x 78.9 x 10.4 mm (5.85 x 3.11 x 0.41 in) |
| Weight | 190 g (6.70 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~58.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~196 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC |
| Main Camera | |
| Single | 8 MP |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 2.0 |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1800 mAh, removable |
| Talk time | Up to 5 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | White |
| Price | About 80 EUR |