
| Spice Mi-502 Smartflo Pace2 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | Class 12 |
| EDGE | Class 12 |
| Launch | |
| Announced | 2013, May. Released 2013, May |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 148 x 77.2 x 9.6 mm (5.83 x 3.04 x 0.38 in) |
| Weight | 185 g (6.53 oz) |
| SIM | Dual SIM |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 5.0 inches, 71.2 cm2 (~62.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~187 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 512MB |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | A-GPS only |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 2100 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 288 h |
| Talk time | Up to 4 h 20 min |
| Misc | |
| Colors | White, Blue |
| Price | About 100 EUR |