
| Spice Mi-500 Stellar Horizon - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2012, September. Released 2012, October |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 143 x 77.4 x 10.5 mm (5.63 x 3.05 x 0.41 in) |
| Weight | 205 g (7.23 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 5.0 inches, 71.2 cm2 (~64.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~187 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Chipset | Mediatek MT6577 (40 nm) |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX531u |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | VGA |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| MP4/WMV/H.263 player MP3/WAV/AAC+ player Document viewer Photo/video editor | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 2400 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 200 h |
| Talk time | Up to 6 h |
| Misc | |
| Colors | White |
| Price | About 180 EUR |