
| Spice Mi-492 Stellar Virtuoso Pro+ - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2013, September. Released 2013, September |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 133.8 x 68.2 x 10 mm (5.27 x 2.69 x 0.39 in) |
| Weight | 123.3 g (4.34 oz) |
| SIM | Dual SIM |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | , - |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio |
| Platform | |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1730 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 350 h |
| Talk time | Up to 5 h |
| Misc | |
| Colors | Black, White |
| Price | About 80 EUR |