
| Spice Mi-451 Smartflo Poise - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | Class 12 |
| EDGE | Class 32 |
| Launch | |
| Announced | 2014, February. Released 2014, June |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 134.5 x 69.5 x 8.7 mm (5.30 x 2.74 x 0.34 in) |
| Weight | 156 g (5.50 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~59.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC |
| Main Camera | |
| Single | 3.15 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | A-GPS only |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1450 mAh, removable |
| Talk time | Up to 5 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | White |
| Price | About 60 EUR |