
| Spice Mi-449 3G - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2014. Released 2014 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 134.5 x 69.5 x 8.7 mm (5.30 x 2.74 x 0.34 in) |
| Weight | 156 g (5.50 oz) |
| SIM | Dual SIM |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | , - |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio |
| Platform | |
| OS | Android 4.4 (KitKat) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC |
| Main Camera | |
| Single | 3.15 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 2.0 |
| Positioning | A-GPS only |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1450 mAh battery |
| Stand-by | Up to 60 h |
| Talk time | Up to 5 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | White, Gray |