
| Spice Mi-437 Stellar Nhance 2 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2013, October. Released 2013, October |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 124.5 x 65.5 x 10.5 mm (4.90 x 2.58 x 0.41 in) |
| Weight | 108 g (3.81 oz) |
| SIM | Dual SIM |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | , - |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio |
| Platform | |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Main Camera | |
| Single | 3.15 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1400 mAh battery |
| Stand-by | Up to 400 h |
| Talk time | Up to 7 h |
| Misc | |
| Colors | Gray |
| Price | About 70 EUR |