
| Spice Mi-425 Stellar - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2012, June. Released 2012, June |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 125 x 63.5 x 12.5 mm (4.92 x 2.5 x 0.49 in) |
| Weight | 110 g (3.88 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~57.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 2.3 (Gingerbread), upgradable to 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| CPU | 1.0 GHz |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 149MB |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | VGA |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g, hotspot |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| MP4/WMV/H.263 player MP3/WAV/AAC+ player Organizer Document viewer Photo/video editor Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 2000 mAh battery |
| Misc | |
| Colors | White/Black |
| SAR EU | 0.36 W/kg (head) |
| Price | About 90 EUR |