
| Spice Mi-356 Smart Flo Mettle 3.5X - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | Class 12 |
| EDGE | Class 12 |
| Launch | |
| Announced | 2014, January. Released 2014, January |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 119.9 x 63 x 11.5 mm (4.72 x 2.48 x 0.45 in) |
| Weight | 112 g (3.95 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~48.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 2.0 |
| Positioning | A-GPS only |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1500 mAh battery |
| Stand-by | Up to 120 h |
| Talk time | Up to 7 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | Silver |
| Price | About 40 EUR |