
| Spice Mi-353 Stellar Jazz - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2013, May. Released 2013, May |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 124.1 x 63.7 x 13.6 mm (4.89 x 2.51 x 0.54 in) |
| Weight | 135 g (4.76 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~46.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 2.3 (Gingerbread) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Main Camera | |
| Single | 3.15 MP |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 3.0 |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1500 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 150 h |
| Talk time | Up to 3 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | White |
| Price | About 40 EUR |