
| Spice Mi-300 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/0.384 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2010, August. Released 2010, August |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 114.9 x 56.8 x 12.6 mm (4.52 x 2.24 x 0.50 in) |
| Weight | 114 g (4.02 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Trackball | |
| Display | |
| Type | LCD, 256K colors |
| Size | 3.2 inches, 30.5 cm2 (~46.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~180 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 1.6 (Donut), upgradable to 2.1 (Eclair) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| Radio | No |
| USB | microUSB |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Browser | HTML |
| MP4/WMV/H.264 player MP3/WAV/eAAC+ player Organizer Document viewer Photo/video editor Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion battery |
| Stand-by | Up to 300 h (2G) / Up to 250 h (3G) |
| Talk time | Up to 4 h (2G) / Up to 3 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 140 EUR |